Can Atalay Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? TİP Milletvekili Adayı Can Atalay’ın Kariyeri ve Hayatı

14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan genel seçimleri için siyasi partiler tarafından milletvekili adayları açıklandı. Son dönemlerde sosyal medyada pek çok ünlüyü bünyesine dahil etmesiyle dikkat çeken Türkiye İşçi Partisi (TİP), Can Atalay’a milletvekilliği teklifinde bulunmuştu. Can Atalay, TİP milletvekilliği adaylığını kabul etti. Peki Can Atalay kimdir, kaç yaşında ve nereli? Can Atalay’ın hayatı ve kariyeri..

14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri için siyasi partiler milletvekili aday listelerini YSK’ya bildirdi. Avukat Can Atalay, TİP milletvekili adayı oldu.

Can Atalay Kimdir?

Can Atalay 24 Mart 1976’da İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Mezun olmasının ardından NTV hukuk departmanında görev almıştır. Gülen Cemaati kamu kurumlarında gizlice örgütlenmesiyle ilgili yaptığı araştırmalar nedeni ile yargılanan Ahmet Şık’ın avukatı olarak tanınmıştır. ‘İmamın Ordusu’ kitabının özgürleşmesi, ‘Dokunan Yanar’ adıyla okunması eylemlerinde bulunmuştur.

Can Atalay’ın Hayatı ve Kariyeri

Merkezi İstanbul olan Sosyal Haklar Derneği’nin yönetim kurulunda yer almıştır. 2014 yılında 301 madencinin öldüğü Soma Faciası’nın ardından Soma davasının ve sonrasında Ermek maden kazasının avukatlığını üstlenmiştir. 2016 yılında 11 çocuğun hayatını kaybettiği ve 24 çocuğun yaralandığı Adana öğrenci yurdu yangınında, mağdur ailelerin avukatlığını yapmıştır. 8 Temmuz 2018’de yaşanan Çorlu tren kazası davasında hayatını kaybedenlerin yakınlarının avukatlığını üstlenmiştir. 2020’de yedi işçinin hayatını kaybettiği ve 127 işçinin yaralandığı Hendek havai fişek fabrikası patlaması sonrası işçi ailelerin avukatlığını yapmıştır. Mimarlar Odası avukatı olarak İstanbul’da Validebağ Korusunda yaşanan yapılaşma ile mücadele eden Validebağ gönüllülerinin savunmasını yapmıştır. İstanbul Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı düzenlenen kampanyanın örgütleyicileri arasında yer almıştır. Danıştay’da Gezi Parkı planlarını iptal ettirmiştir. 

Gezi Parkı’na AVM yapılması adına girişime karşı kurulan Taksim Dayanışması’nın avukatlığını yapmıştır. Gezi Davası’nda sanık olarak davaya dahil edilmiş ve göz altına alınmıştır. Yargılandığı iki davadan beraat etmiştir. ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamasıyla yargılandığı davanın 25 Nisan 2022’da Silivri Kampusundaki İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada 18 yıl hapis cezası almıştır.

Can Atalay Sosyal Medya Hesapları

Twitter: @CanAtalay1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir