İstifa eden eski başbakana fatura

İngiltere’de eski başbakan Liz Truss’a, 15 Eylül 2021 ile 6 Eylül 2022 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı, 6 Eylül 2022 ile 25 Ekim 2022 tarihleri arasında ise 45 gün başbakanlığı sırasında yaptığı harcamalar pahalıya patladı.

Bir hükümet krizi sırasında istifa eden 47 yaşındaki siyasetçi, en kısa süreli başbakan olarak İngiltere tarihine geçti. Truss şimdiyse başka bir konuyla gündemde. Liz Truss’a geçen yaz dışişleri bakanıyken kullandığı devletin idaresindeki Chevening malikânesinde kaybolan eşyalar nedeniyle 12 bin sterlinlik (293 bin TL) fatura gönderildiği açıklandı.

DEVLET İŞLERİYLE İLGİSİ YOK

Malikânedeki bornoz ve terliklerin kaybolduğu belirtilirken, faturanın ayrıca eski başbakan ve yardımcılarının tükettiği yiyecek – içeceği de kapsadığı bildirildi. Yetkililerin Truss’a, masrafların devlet işleriyle bağlantılı olmadığını, partisinin siyasi faaliyetleri nedeniyle yapıldığını söylediği ifade edildi.

Bir kaynak, “Truss, Chevening’i başbakanlık binası gibi kullandı ve yakın çevresiyle akşamları genellikle partilere dönüşen toplantılar düzenledi. Bina personeli, kabine ofisine malikânedeki havlu, bornoz ve terlik gibi eşyaların bu süre içinde kaybolduğunu bildirdi. Bu nedenle Truss’tan masrafı karşılaması istendi” dedi.

İTİRAZDA BULUNDULAR

Liz Truss’ın sözcüsü, faturaya itiraz ettiklerini ve “doğru bir fatura” talep ettiklerini söyledi. Öte yandan “Guardian” gazetesi Aralık ayında, partilerden sonra Chevening’de uyuşturucu izleri bulunduğunu iddia etmişti. Liz Truss da bunun “doğru olmadığını” açıklamıştı. Devlet idaresindeki bir kır evi olan Chevening malikânesi geleneksel olarak dışişleri bakanları tarafından kullanılıyor ve bakanlar burada ikâmet ettikleri süre boyunca özel masraflarını karşılıyor. Faturanın da geçen yaz Truss’ın Muhafazakâr Parti liderliğine aday olduğu dönemi kapsadığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir